• Forsiden
  • Om oss
  • Medarbeidere
  • Våre tjenester
  • Bransjer
  • Kontakt oss

 
Vi kan hjelpe deg med:
 
Hjem › BransjerUtdanning og forskning

Utdanning og forskning

Bistand til utdannings- og forskningsvirksomheter på alle nivåer
Agenda Kaupang har kunder både blant myndigheter og institusjoner i utdannings- og forskningsektoren.

Vi har utført en rekke oppdrag for universiteter, høyskoler og forskningsinstitusjoner. I 2009 inngikk Agenda Kaupang rammeavtale med Universitetet i Oslo om bistand i ledelse og organisasjonsutvikling. Vi har bistått flere høyskoler i bl.a. strategiske utviklingsprosesser og organisasjonsevalueringer.

De siste årene har vi vært involvert i bredt anlagte utviklingsprosesser i videregående skoler i flere fylkeskommuner. Fokuset har vært på utvikling av bedre ledelse, organisering og arbeidsmiljø i skolene. De største oppdragene har vi hatt for skolemyndighetene og skoler i Vestfold, Østfold og Hordaland.

Agenda Kaupang utfører analyser av skoletilbudet i kommunene og hvordan det kan organiseres slik at det gir mest for ressursene. Det gir kommunen et objektivt grunnlag til å fatte beslutninger om hvordan tilbudet best kan organiseres, og til hvilken kostnad.

Nedenfor finner du en kort omtale av noen utvalgte oppdrag de siste årene.

Høgskolen i Oslo og Akershus
Rammeavtale virksomhetsstrategi og lederutvikling

Agenda Kaupang har eksklusiv rammeavtale med Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA) innenfor virksomhetsstrategi og ledelsesutvikling.


Innenfor rammeavtalen bistår vi høyskolen i utvikling av ny virksomhetsstrategi, etablering og utvikling av lederteam og utvikling av strategisk og effektiv ledelse. Rammeavtalen vil også kunne omfatte bistand til strategiutvikling- og implementering, leder- og lederteamutvikling, topplederrådgivning, mål- og resultatledelse, risikostyring mv.

Høgskolen i Oslo og Akershus
Bistand til høyskolesammenslåing
Høgskolen i Oslo (HiO) og Høgskolen i Akershus (HiAK) ble slått sammen til HiOA, Høgskolen i Oslo og Akershus, høsten 2011.

Agenda Kaupang har bistått med prosess og rådgivning knyttet til design av administrativ struktur for den sammenslåtte høyskolen. Vi har bistått prosjektet med opplegg og forberedelser for innplassering av medarbeidere i den nye organisasjonen. Arbeidet har omfattet planlegging av prosesser, kartlegging av eksisterende ressurser, detaljering av ny struktur - med definisjon av nye stillingsbeskrivelser - samt gjennomgang og identifikasjon av medarbeidere med rettskrav på nye stillinger.
Politihøgskolen
Leder- og ledelsesutvikling
Agenda Kaupang har gjennomført et helhetlig leder- og ledelsesutviklingsprogram for alle lederne ved Politihøgskolen. Programmet omfattet tre samlinger med toppledergruppa, fem fellessamlinger med alle lederne samt tilbud om veiledning av ledergrupper og enkeltledere i mellomperiodene. Fellessamlingene tok bl.a. opp temaer som meg selv som leder, strategisk ledelse, endringsledelse og relasjonell ledelse. Teamutvikling for ledergruppen utgjorde en del av prosjektet.
Grimstad kommune
Utredningsprosjekt av undervisningstjenestene
Vi har vært engasjert til å gjennomføre et helhetlig utredningsprosjekt av undervisningstjenestene, som omfatter grunnskolen, spesialundervisning, voksenopplæring og SFO. Hovedformålet har vært å finne fram til de kuttene som samlet sett "smerter minst" - både i et kortsiktig og i et langsiktig perspektiv.

Vurderingen, med utgangspunkt i budsjettet for 2009, men med blikk for langsiktige virkninger, er gjort i nært samarbeid med den oppnevnte prosjektgruppen for dette prosjektet. I disse vurderingene framgår det en usikkerhet om hvorvidt kommunen i dag har en fordeling av ressurser mellom skolene som gir dem lik mulighet til å oppnå gode resultater for sine elever. Som en integrert del av denne prosessen er det derfor utarbeidet en ressursfordelingsmodell mellom skolene. Dette er gjort i et nært samarbeid med oppnevnt arbeidsgruppe for denne delen av prosjektet.
Høgskolen i Telemark
Evaluering av Høgskolen i Telemark

Styret for Høgskolen i Telemark (HiT) vedtok i 2009 at det skulle gjennomføres en evaluering av høgskolens organisering, styring og ledelse. HiT er den fjerde største av de 24 statlige høgskolene med 5 500 studenter. Høgskolen har studiesteder i Bø, Notodden, Porsgrunn og Rauland og Drammen, og er en av høgskolene i landet med bredest studieportefølje.

Fra styrets side var det et ønske om å få avklart hvilke ordninger som er best egnet til å realisere høgskolens mål og å etablere en organisasjon med vekt på:

• Omstillingsvilje og omstillingskraft
• Forenklinger og mindre ressursbruk når det gjelder organisering, styring og ledelse
• Tydelig struktur med klare rapporteringslinjer internt og med gode kommunikasjonslinjer   eksternt
• Tilrettelegging for best mulig faglig samarbeid internt, og
• Ivaretakelse av studenters og tilsattes medvirkning og medinnflytelse.

Det var også ønskelig at Agenda Kaupang skulle gi HiT klare råd med grunnlag i eksisterende utfordringer og overordnede mål og med vekt på et framoverskuende perspektiv.

I rapporten blir alternativer til dagens organisering, styring og ledelse drøftet og vurdert. På dette grunnlaget har vi kommet med anbefaling om organisering av den faglige virksomheten i tre fakulteter. I dagens modell er den faglige virksomheten organisert i fire avdelinger. I rapporten er det også forslag til endringer i styrings- og ledelsesordningene ved høgskolen.

Våre anbefalte endringsforslag bygger på innspill fra intervjuer med et stort utvalg ledere og medarbeidere ved høgskolen samt på råd fra åtte fagfeller ved andre høgskoler, universiteter og forskningsstiftelser.

Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, NTNU
Rammeavtale ledelsesutvikling
Agenda Kaupang har rammeavtale med Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, NTNU, på ledelsesutviklingsområdet.

Vi gjennomfører bl.a. et lederutviklingsprogram for alle lederne i driftsavdelingen samt et åpent program for administrative ledere ved universitetet. Innholdet i programmene er utviklet i nært samarbeid med NTNU og inneholder både rene opplæringsmoduler, teamutvikling i ulike ledergrupper og ledersamlinger, med arbeid mellom samlingene.

Universitetet i Oslo
Rammeavtale om bistand til ledelse og OU
Agenda Kaupang har rammeavtale med Universitetet i Oslo for bistand på tre områder: leder- og lederskapsutvikling, organisasjonsutvikling og kurs i ledelses- og organisasjonsutvikling. Vi har bl.a. bistått UiO med lederutvikling, teamutvikling, coaching, omstilling mv. samt flere åpne dagskurs for faglige og administrative ledere i teamer som medarbeidersamtalen, presentasjonsteknikk og ansettelsesintervjuet.
Politihøgskolen
Evaluering av omorganisering
Politihøgskolen ønsket en evaluering av sin organisasjonsform, som ble endret et par år tidligere. Vi designet et evalueringsopplegg og gjennomførte en intern kartlegging ved hjelp av intervjuer og en elektronisk basert spørreundersøkelse blant alle medarbeiderne. På bakgrunn av kartleggingen analyserte og vurderte vi funnene mot et sett kriterier, som bl.a. omfattet de opprinnelige målene for utforming av organisasjonen. Evalueringen identifiserte en rekke områder for forbedring, som la grunnlaget for en utviklingsprosess for å justere organisasjonsstrukturen.
Orkdal kommune
Handlingsplan for skole
Orkdal kommune hadde en overordnet målsetting om å bli en av de ti beste skolekommunene i landet. For å oppnå denne målsettingen krevdes et systematisk utviklingsarbeid i kommunen. Som et ledd i utviklingsarbeidet gjennomførte vi et utredningsarbeid for kommunen. Utredningen dreide seg om:

- Resultater i forhold til ressursinnsats
- Ressursinnsatsen og organiseringen av tilpasset opplæring
- Behovet for kompetanse
- Økt brukermedvirkning
- Behovet for IKT-læremidler
- Dagens skolebygg og behovet for utvidelser og nye skolebygg
Kunnskapsdepartementet
Bistand til Høgskolen i Nesna
Kunnskapsdepartementet ga Agenda i oppdrag å kvalitetssikre og medvirke til nødvendig omstilling ved høgskolen i Nesna. Høgskolen i Nesna har i de senere år hatt synkende søking til skolens studietilbud, hvilket har ført til at skolen har kommet i en situasjon med anstrengt økonomi. Målet med omstillingsarbeidet var at høgskolen skal bestå som selvstendig høgskole med en tilstrekkelig robust økonomi. I tillegg til kvalitetssikring av høgskolens arbeid med omstillingen har vi hatt rollen som prosesskonsulenter og faglige bidragsytere i enkelte delprosjekter slik som økonomistyring, kalkulasjon og organisering av høgskolens administrative tjenester.  

 

Norsk institutt for skog og landskap
Lederutvikling
Ledelsesutviklingsprogram for samtlige ledere ved instituttet. Programmet besto av fem samlinger med fokus på lederrollen, strategi og styring, personalledelse, kunnskapsledelse, innovasjon og kvalitet samt insituttets rolle i samfunnet. Lederne arbeidet i mellomperiodene med egne utviklingsprosjekter og fikk gruppecoaching i basisgruppene. Som del av programmet ble det utviklet ledelsesprinsipper for insituttet.
 
Tips en venn Legg til i favoritter Skriv ut
Copyright @ Agenda Kaupang AS 2012. All rights reserved. Utviklet av: Assist2net AS
   Forsiden | Om oss | Medarbeidere | Våre tjenester| Bransjer| Kontakt oss
AGENDA